Atrakcje Czorsztyn
Atrakcje turystyczne Pieniny
Atrakcje regionu Czorsztyn
Zapraszamy do naszego Centrum położonego, gdzie czeka na Ciebie niezapomniana przygoda w sercu pięknych gór i przyjemności nad jeziorem. Odkryj uroki tego magicznego regionu, spacerując po malowniczych szlakach górskich, zwiedzając zamek w Czorsztynie czy relaksując się na brzegu jeziora. Po dniu pełnym wrażeń, nasz ośrodek oferuje komfortowe pokoje, pyszne dania regionalnej kuchni oraz relaks w spa, abyś mógł odpocząć i naładować baterie na kolejne przygody.
RUINY ZAMKU CZORSZTYŃSKIEGO
Czorsztyn
ZAMEK DUNAJEC
Niedzica
CZERWONY KLASZTOR - Słowacja
CZERWONY KLASZTOR
LUBAŃ I WIEŻA WIDOKOWA
LUBAŃ
KŁADAKA NA DUNAJCU
Sromowce Niżne
WĄWÓZ HOMOLE
Jaworki - Pieniny małe
JEZIORO CZORSZTYŃSKIE I ZAPORA NA DUNAJCU
Zapora Niedzica
SPŁYWY TRATWĄ, PONTONOWE, KAJAKOWE
Spływy PRZŁOMEM DUNAJCA
Spływ tradycyjnymi tratwami z flisakiem. Spływ rozpoczyna się na przystani flisackiej w Sromowcach – Kątach lub Sromowcach Niżnych. Łodzie odpływają po zebraniu się min. 10 osób. Oryginalną pamiątką ze spływu są zdjęcia. Wsiadając do łodzi wystarczy zamówić zdjęcie u flisaka, a po dopłynięciu do Szczawnicy jest już gotowe. Istnieją dwie przystanie docelowe:
1. SZCZAWNICA – długość trasy ok. 18 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 15 min
2. KROŚCIENKO – długość trasy ok. 23 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 45 min.
Dla szukających alternatywy dla tradycyjnego spływu drewnianymi tratwami polecamy rafting pontonami lub spływ kajakami. Dunajec to idealna rzeka, aby rozpocząć swoją przygodę z raftingiem. Rzeka ta charakteryzuje się słabszym nurtem, jednocześnie jest kilka miejsc, które dostarczą nam nie lada emocji!
REJSY STATKAMI i gondolami
Rejsy - Jezioro Czorsztyńskie
Statek „HARNAŚ” to pływająca kawiarnia, z pokładu można podziwiać okoliczne zabytki zarówno architektury jak i przyrody: Zamek Dunajec w Niedzicy, zamek w Czorsztynie, Zaporę Wodną w Niedzicy, skansen na półwyspie Stylchen, Zielone Skałki, Pieniński Park Narodowy. Statek „Dunajec” oraz statek „Halny”wykonują stałe rejsy między zamkami Czorsztyn i Niedzica. Na pokład możemy zabrać rowery, wózki dziecięce oraz inne niewielkie przedmioty.
Rejsy gondolami odbywają się codziennie od 1 Maja do 30 września na szlaku łączącym Ruiny Zamku Czorsztyńskiego z Zamkiem w Niedzicy. W sezonie od godziny 9:00 do 18:00 poza sezonem od 9:00 do 16:00.
Istnieje również możliwość wykupienia WYCIECZEK dookoła Jeziora Czorsztyńskiego (czas trwania 40 min).
Szlaki turystyczne, rezerwaty przyrody
Szlaki i rezerwaty
PIENIŃSKI PARK NARODOWY
PIENIŃSKI PARK
DROGA PIENIŃSKA
Szczawnica
REZERWAT PRZYRODY WYSOKIE SKAŁKI
Wysoka
REZERWAT PRZYRODY BIAŁA WODA
Jaworki
TRZY KORONY
Trzy korony
SOKOLICA (Sokola Perć)
SOKOLICA
SZLAK ARCHITEKTURY DREWNIANEJ W MAŁOPOLSCE
SZLAK ARCHITEKTURY DREWNIANEJ
255 najcenniejsze i najciekawsze zabytkowe obiekty drewniane tworzą Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. Na Szlaku znalazły się malownicze kościoły, piękne cerkwie, smukłe dzwonnice, staropolskie dwory, drewniane wille i skanseny, należące do najcenniejszych zabytków ludowej kultury materialnej. W najbliższej odległości od obiektu znajdują się:
OSADA TURYSTYCZNA CZORSZTYN – Kluszkowce
Jest to zabytkowy kompleks dziewiętnastowiecznych willi, domów i piwniczek, położony tuż przy granicy Pienińskiego Parku Narodowego na półwyspie Stylchyn w najpiękniejszym krajobrazowo punkcie jeziora Czorsztyńskiego.
KOŚCIÓŁ ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA, Dębno Podhalańskie
Gotycki, drewniany kościół parafialny w Dębnie Podhalańskim w powiecie nowotarskim, wpisany wraz z innymi drewnianymi kościołami południowej Małopolski na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kościół wybudowany został w II połowie XV w na miejscu starszej świątyni. Z tego okresu pochodzą nawa i prezbiterium. Jest jednym z najlepiej zachowanych gotyckich drewnianych kościołów i jednocześnie jednym z najbardziej znanych polskich zabytków w kraju i zagranicą.
KAPLICA CMENTARNA ŚW. SEBASTIANA, Maniowy
Kaplicę przeniesiono w latach 1987–88 wraz z cmentarzem do Nowych Maniów. Kaplica w Starych Maniowach znajdowała się na wiejskim cmentarzu, położonym nad Dunajcem. Zbudowali ją w 1722 r. mieszkańcy Maniów i okolicy, w podziękowaniu za ocalenie od zarazy.
KOŚCIÓŁ ŚW. KATARZYNY, Sromowce Niżne
Powstał zapewne w 1513 r. Cenny zabytek stanowi gotycki tryptyk z końca XIV w. z kopią rzeźby Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
KOŚCIÓŁ PW. ŚW. MARCINA, Grywałd
Kościół pomocniczy św. Marcina datowany jest na 2. poł. XV w. Kościół, reprezentuje starszy typ kościołów drewnianych w Małopolsce. W prezbiterium i w nawie zachowała się polichromia z 1618 r. Do wyposażenia należą trzy ołtarze, w głównym umieszczono interesujący tryptyk późnogotycki z pocz. XVI w. Obraz w polu środkowym przedstawia św. Marcina, siedzącego na białym koniu, w momencie gdy część swego bogatego płaszcza odcina dla ułomnego żebraka.
KOŚCIÓŁ PW. ŚWIĘTEJ TRÓJCY I ŚW. ANTONIEGO OPATA, Łopuszna
Wzniesiony został w 2 poł. XV w., konsekrowany w 1504 r. Kościół należy do starszego typu drewnianych świątyń gotyckich. Wewnątrz świątyni podziwiać można ornamentalną polichromię stropów z 1935 r., natomiast na parapecie chóru muzycznego widać pozostałości polichromii z 1500 r. Najcenniejsze wyposażenie kościoła stanowi: gotycki tryptyk z XV w. ze sceną Koronacji Marii, umieszczony w ołtarzu głównym, oraz dwa barokowe ołtarze.
SPICHLERZ, Niedzica
Datowany jest na koniec XVIII w. Jest on jednym z obiektów gospodarczych dawnego folwarku zamkowego, który zachował do dziś swoją pierwotną formę. Obecnie spichlerz należy do Zespołu Zamkowego w Niedzicy.
ZABUDOWA NA POLANIE SOSNY, Niedzica
Składa się z dworu i chaty spiskiej. Dwór modrzewiowy z Grywałdu wybudowany został na przełomie XVIII i XIX w. Chata Spiska z Łapsz Niżnych pochodzi z pocz. XX w., Wewnątrz oryginalne elementy wyposażenia. W 2005 do zespołu dołączono regionalną chatę góralską.
DWÓR W ŁOPUSZNEJ, Łopuszna
Zespół dworski w Łopusznej, w skład którego wchodzi dwór i zabudowania gospodarcze, powstał w latach 1787–90. Wielokrotnie zmieniał właścicieli, pod koniec XVIII w. gospodarzyli w nim Tetmajerowie. Obecnie mieści się w nim Muzeum Kultury Szlacheckiej (oddział Muzeum Tatrzańskiego), prezentujące dawną siedzibę średniozamożnej szlachty. Obejrzeć można m.in. wnętrze kuchni dworskiej oraz ekspozycję etnograficzną wnętrz podhalańskich z XIX w.
ZABUDOWA W KROŚCIENKU NAD DUNAJCEM
Pochodzi z XIX w. Na prostokątnym rynku najcenniejsze budynki usytuowane są przy pierzei południowej – są to cztery domy z 1 po. XIX w., ustawione szczytami do placu, posiadające wspólne ściany. Natomiast w dzielnicy Zawodzie przy ul. Zdrojowej w latach 30 –tych XX w., na potrzeby powstającego uzdrowiska wniesiono kilka drewnianych budynków o konstrukcji zrębowej.
ZABUDOWA W SZCZAWNICY
Zespół zabudowy uzdrowiskowej w stylu szwajcarsko-tyrolskim stanowi o pięknie górnej, zdrojowej części miasta. Najcenniejsze obiekty zgromadzone są wokół pl. Dietla, którego wygląd pozostaje bez większych zmian od 1866 r. Wyróżniają się drewniane wille „Szwajcarka” z 1852 r., „Holenderka” z 1853 r. oraz „Pałac” z 1864 r. Poniżej pl. Dietla w stronę kościoła wiedzie ul. Jana Wiktora, z ciekawym zespołem willi uzdrowiskowych z 2. poł. XIX w. Urokliwe są też Park Górny i Dolny. W tym pierwszym znajduje się kaplica, drewniane wille „Brat” i „Siostra” oraz pozostałości Dworca Gościnnego.